Badania środowiska pracy – co to jest i w jakim celu się je wykonuje?

Badania środowiska pracy polegają na pobieraniu i sprawdzaniu szkodliwości określonych czynników chemicznych, fizycznych albo biologicznych w firmach, w których one występują. Na ich podstawie dokonuje się oceny ryzyka zawodowego.

Jawność

Podstawowym obowiązkiem właściciela firmy, w której badania środowiska pracy są dokonywane, jest udostępnienie pracownikom wyników przeprowadzonych badań. Każdy pracownik ma prawo wiedzieć, jakie ryzyko zdrowotne ponosi w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych w zakładzie pracy. Wyniki te muszą być również udostępniane każdej osobie, która ubiega się o stanowisko w tym miejscu. Ponadto wyniki te muszą być archiwizowane i okazywane przy każdej kontroli. Tak przechowywane rejestry zgodnie z przepisami prawa, muszą być zachowywane przez okres czterdziestu lat. Ponadto jeżeli zmieni się właściciel firmy, to rejestry te zgodnie z prawem muszą zostać przekazane jego następcy. Fakt, że ktoś inny będzie zarządzał firmą nie wpływa na to, że zakład musi posiadać rejestry z poprzednich lat. Tak więc sprzedający firmę właściciel, nie może takich dokumentów zabrać ze sobą.

Bezpieczeństwo pracowników

Prawo określa stężenia poszczególnych szkodliwych czynników, jakie mogą wystąpić w zakładzie pracy. Jeżeli jednak zakład nie mieści się w normach stężeń, to nie może być dopuszczony do dalszego funkcjonowania. W ten sposób prawo chroni pracowników, którzy narażają swoje zdrowie poprzez pracę w takim miejscu. Właściciel w takiej sytuacji ma za zadanie usunięcie zagrożenia, czyli zminimalizowanie stężeń, albo zrezygnowanie z prowadzenia firmy. Jeżeli po kolejnym badaniu środowiska pracy stężenie czynników szkodliwych nie zostanie unormowane, to zakład automatycznie zostaje zamknięty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *