Nowoczesne budownictwo drewniane – ekologia i trwałość

Aktualnie można zaobserwować zwiększony popyt na domy z drewna. Jak wszystkie materiały – ma swoje wady i zalety oraz techniki wykonania konstrukcji. Najpopularniejszą i niedrogą metodą są drewniane domy kanadyjskie. Kolejną możliwością jest budowa domu z litego drewna w postaci bali.

Budownictwo drewniane jest rozwijane od stuleci. Jest wiele przykładów konstrukcji kilkusetletnich w nienagannym stanie. W dzisiejszych czasach technologia pozwala nie tylko na budowę nowych, wytrzymalszych i solidniejszych domów ale także na restaurowanie starych ponad stuletnich konstrukcji jak i pozwala obniżać koszty.

Drewniane domy kanadyjskie

Tańszą, choć nie koniecznie gorszą konstrukcją są drewniane domy kanadyjskie, składające się ze szkieletów ścian, prefabrykowanych lub budowanych na placu budowy. Jest to modułowa konstrukcja, którą można rozbudowywać lub zmniejszać w miarę potrzeb. Niskie koszty wykonania jak i łatwość wcielenia planu w życie zachęcają do zastosowania tej technologii zza oceanu. Domy te są ocieplone wełną mineralną, dzięki czemu nie są całkowicie szczelne. Pozwala to uniknąć grzybienia i wilgocenia ścian znanego z tradycyjnych domów docieplonych styropianem. Kolejną zaletą jest możliwość budowy takiego domu we własnym zakresie. Nie ma tu skomplikowanych elementów, jedynie składanie kolejnych ścian z odpowiednio przygotowanych elementów. Stosując się do schematów i dobierając odpowiednie wymiary desek bez większych kłopotów jesteśmy w stanie sobie poradzić. Dom tego typu można wykończyć deską szalunkową lub imitacją bali.

Domy z bali

Domy z bali, czyli stara technologia wraca do łask. Nie da się ich podrobić. Te niepowtarzalne konstrukcje są bez wątpienia warte uwagi. Choć trudniejsze w budowie i kosztowniejsze, wynagradzają w pełni swoim pięknem i trwałością każdą wydaną złotówkę.

Domy drewniane z bali są bardzo trwałe i solidne, wymagają jednak troski i pielęgnacji. Przez kilka pierwszych lat od budowy należy odpowiednio redukować luzy i pęknięcia powstałe w wyniku dosychania drewna.

Budownictwo drewniane to świetny wybór dla ludzi ceniących walory estetyczne, niepowtarzalność konstrukcji i jakość powietrza w domu. Wspierajmy ekologiczne konstrukcje i rozwój budownictwa drewnianego w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *