Wkręty samowiercące doskonale sprawdzają się przy kryciu dachów

Blacha trapezowa oraz blachodachówka to obecnie najpopularniejsze sposoby na tanie, szybkie i estetyczne przykrycie budynku. Podstawowymi zaletami krycia domu lub budynku gospodarczego blachą są:

  • szybkość montażu i realizacji zamówienia,
  • transport bezpośrednio na miejsce budowy,
  • łatwy montaż,
  • niska cena krycia za metr kwadratowy,
  • szeroka oferta wzorów i kolorów blachy,
  • dostępność wszystkich akcesoriów koniecznych do sfinalizowania inwestycji.

Blacha dachowa mocowana jest do więźby za pomocą wkrętów. Najczęściej stosowane wkręty o długości 35mm przykręcane są w dolnej fali, przylegającej bezpośrednio do łaty. Istnieją jednak sytuacje wymuszające zastosowanie dłuższych wkrętów. Dłuższe wkręty są konieczne w przypadku przykręcania obróbek blacharskich takich jak gąsiory, obróbki boczne i kominowe.

Wkręty samowiercące składają się z kilku elementów. Wkręty dokręcane są przy użyciu końcówki sześciokątnej, o szerokości 8mm. Jest to bardzo wytrzymały sposób dokręcania, który może przenosić znaczne siły bez ryzyka zniszczenia końcówki. Bezpośrednio pod nią znajduje się podkładka metalowa wraz z warstwą gumy. Podkładka wraz z główką wkręta malowana jest w kolorze blachy, co minimalizuje widoczność wkrętów na pokryciu dachowym. Jeżeli dach pokryty jest blach ocynkowana nielakierowaną, wtedy stosowane są wkręty pokryte jedynie warstwą cynku. Guma pod malowaną podkładką składa się ze specjalnej samowulkanizującej się mieszanki. Po dokręceniu tworzy ona szczelną barierę dla spływającej po dachu wody i zalegającego śniegu.

Dalsza część wkręta jest gwintowana. Najpopularniejsze wkręty z szeroko rozstawionym gwintem stosowane są do mocowania blachy do więźby drewnianej. Wkręty samowiercące wkręcane są przez blachę do łaty. Drewniana łata ma najczęściej 32mm grubości. Pewnie trzyma wkręta nie pozwalając na jego wyrwanie. Krótkie wiertło na końcu wkręta zapewnia szybkie i łatwe przewiercenie się przez blachę trapezową bądź blachodachówkę. Wkręty do więźby stalowej różnią się istotnie od wkrętów do więźby drewnianej w części znajdującej się poniżej uszczelki. Ma to związek z twardością stali, którą znacznie lepiej trzyma drobny gwint. Wiertło zastosowane w tego typu wkrętach jest znacznie dłuższe. Dzięki temu możliwe jest przewiercenie się przez grubsze profile zamknięte i otwarte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *