Kawa parzona czy rozpuszczalna – która z nich jest zdrowsza?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Jaką dokładnie kawę powinno się wybierać, aby była ona zdrowsza i mniej szkodliwa dla organizmu człowieka? A może ona wcale nie jest tak szkodliwa, jak wiele osób twierdzi?

Kawa parzona – smaczna i znacznie mocniejsza od kawy rozpuszczalnej

Obecnie w sklepach można spotkać 4 rodzaje kaw: w ziarnach niepalona (zielona), w ziarnach palona, mielona oraz instant. Te dwie ostatnie należą do najchętniej i najczęściej wybieranych z bardzo różnych względów. Kawa parzona cechuje mocniejszym, bardziej aromatycznym smakiem niż kawa rozpuszczalna. Ma ona większą zawartość kofeiny w jednej filiżance napoju i wspaniały aromat zaraz po zaparzeniu. Jednak wiele osób nie przepada za nią z uwagi na fakt, iż po jej przyrządzeniu pozostają fusy – w filiżance, kawiarce czy ekspresie. Wybierając kawę mieloną warto zakupić Arabicę, która jest delikatna w smaku, cechuje się krótszym i łatwiejszym procesem obróbki oraz jest zdrowsza.

Kawa rozpuszczalna

Kawa instant jest stosunkowo młodą kawą, ponieważ wymyślono ją podczas I wojny światowej. Jej stworzenie wiązało się z potrzebą łatwiejszego i szybszego przygotowania kawy dla żołnierzy na froncie. Kawa rozpuszczalna powstaje w wyniku bardzo skomplikowanych procesów, którym poddawane są ziarna kawy. Bardzo często kawy instant można kupić z dodatkiem mleka w proszku lub cukru i słodzików – nie jest to najzdrowsza opcja, dlatego należy jej unikać. Ponadto kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny niż kawa mielona, dlatego aby się dobrze pobudzić do pracy lub rozbudzić o poranku, trzeba jej po prostu nieco więcej wypić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *